Op goederen die de EU verlaten wordt geen BTW geheven. Als je dus goederen uitvoert of opslaat in een douane-entrepot kun je het nultarief toepassen. Daarbij maakt het niet uit of degene aan wie je levert een particulier of een ondernemer is. Maar om het nultarief te mogen toepassen moet je de uitvoer wel kunnen aantonen aan de hand van boeken en bescheiden.
Je mag dus het nultarief bij uitvoer toepassen als je overtuigend kunt bewijzen dat de goederen de EU hebben verlaten. De Hoge Raad heeft aangegeven dat ‘overtuigend aantonen’niet nodig is, maar dat een ‘aannemelijk maken’ genoeg is.
De bewijslast is vormvrij. Je moet beschikken over de documenten die verband houden met de uitvoer. Je kunt daarvoor naast douanebescheiden ook andere bescheiden gebruiken.
Welke bescheiden kun je bijvoorbeeld allemaal gebruiken als bewijsmiddel dat de goederen de EU hebben verlaten?