Overkoepelende OR als er meer ondernemingsraden zijn

In grote ondernemingen zijn soms meer ondernemingsraden actief. Het kan dan verstandig zijn een overkoepelende ondernemingsraad in te stellen. Dominik van Mierlo legt uit hoe dit werkt, in 1 minuut.


De meeste organisaties hebben één ondernemingsraad, maar in grote ondernemingen zijn soms meer ondernemingsraden actief. Dan heeft bijvoorbeeld iedere vestiging of elk onderdeel van de groep zijn eigen OR.

Om de medezeggenschap dan goed te laten functioneren, kan het verstandig zijn om een overkoepelende ondernemingsraad in te stellen, zoals een centrale OR, groeps-OR of Europese OR.

Er bestaat ook nog een gemeenschappelijke OR. Dit is geen overkoepelende OR, maar een OR voor verschillende vestigingen die géén eigen OR hebben.

In een overkoepelende OR zitten vertegenwoordigers uit de onderliggende ondernemingsraden. De koepel-OR overlegt namens die ondernemingsraden met de hoogste directie over onderwerpen die betrekking hebben op de hele of een groot deel van de organisatie. Als het onderwerp geen gemeenschappelijk belang heeft, buigt de lokale OR zich erover.