VERDIEPINGSARTIKEL

Vrijwillige deelname aan het bedrijfstakpensioenfonds

7 januari 2026 4 minuten Door redactie

Als een werkgever vrijwillig meedoet met de pensioenregeling van een bedrijfstakpensioenfonds, of de werkgever is van plan dat te gaan doen, is het belangrijk om de voor- en nadelen af te wegen. En bij de afweging ook rekening te houden met het nieuwe pensioenstelsel.


Dit verdiepingsartikel is geschreven door Dirk-Jan Plate, pensioenrechtadviseur bij Pensioenlogica.


Meestal is er al voor een werkgever gekozen waardoor hij verplicht is aangesloten bij een bedrijfstakpensioenfonds (verdiepingsartikel). Zoals ambtenaren die zijn aangesloten bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP), zorgmedewerkers meestal bij Pensioenfonds Zorg en Welzijn (PFZW) enzovoort.

Daarnaast zijn er twee mogelijkheden van vrijwillige aansluiting. Als volgt:

  1. Er is een verplichte aansluiting geweest, maar de werkgever valt niet langer meer onder de werkingssfeer van het verplichtstellingsbesluit van het bedrijfstakpensioenfonds. Dan bestaat de keuze het deelnemerschap voort te zetten of de pensioenregeling bij een andere pensioenuitvoerder onder te brengen.
  2. Er was eerder geen sprake