VERDIEPINGSARTIKEL

Wet excessief lenen en de gevolgen van het overlijden van de dga

3 januari 2023 7 minuten Door redactie

De Wet excessief lenen is op 1 januari jl. in werking getreden. Hierdoor wordt er op 31 december 2023 gekeken of u als dga met uw fiscaal partner niet meer dan € 700.000 aan schulden heeft bij uw bv(’s). Voor 2024 geldt een grens van € 500.000! Is dit wel zo, dan is het meerdere belast in box 2 van de IB. Maar hoe moet er met de schuld worden omgegaan als de dga onverhoopt overlijdt?



Door te lenen van uw bv kunt u als dga en andere houders van een aanmerkelijk belang (ab) in de ogen van het kabinet de belastingheffing veel te lang uitstellen. De Wet Excessief lenen bij de eigen vennootschap pakt dat vanaf 1 januari 2023 aan. Schulden boven de € 700.000 (in 2024 € 500.000) worden hierdoor aangemerkt als ‘excessief’ en het deel boven die grens is automatisch belast als inkomen in box 2 van de IB.

Voor de maximumgrens worden de schulden van u en uw fiscaal partner bij elkaar opgeteld

Schulden van verbonden personen

Voor de grens van € 700.000 telt de schuld van uzelf én die van uw partner mee. Ook is in de Wet opgenomen dat de schulden van zogeheten ‘verbonden personen’ van de