De krapte op de arbeidsmarkt: niemand kan er meer omheen. In 2022 zijn er records gebroken. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) mat het hoogste aantal openstaande vacatures ooit, een recordaantal banen en het laagste werkloosheidspercentage in twintig jaar tijd.
Het is niet voor niets dat de UWV-spanningsindicator, waarin UWV het aantal vacatures tegenover het aantal baanzoekenden zet, tot het derde kwartaal van 2022 telkens een krapper resultaat liet zien.
Dit verdiepingsartikel is geschreven door Niek Hinsenveld, beleidsadviseur bij AWVN, n.hinsenveld@awvn.nl
De coronacrisis leidde tot een kentering in het denken over de arbeidsmarkt: alsof werkgevers sinds dat moment de schaarste pas echt merken. Door de berichten in de media over het personeelstekort lijkt het soms alsof deze situatie Nederland overkomen is. Dat personeel schaars is, kan niemand zijn ontgaan. Maar dat onder deze krapte een veel groter probleem schuilgaat, beseffen maar weinig mensen.
Er is krapte op de arbeidsmarkt als de vraag naar werk groter is dan het aanbod. Arbeidsmarktkrapte kan echter zowel een kwantitatief element als een kwalitatief karakter hebben.
Bij kwantitatieve tekorten gaat het erom dat de hoeveelheid werk die beschikbaar is, niet gedaan kan wor